Prirodni saveti za negu biljaka i borbu protiv štetočina

Alapača Blog 2024-07-29

Saznajte kako da prirodno negujete biljke, borite se protiv štetočina i koristite domaće preparate za zdravlje vašeg cveća.

Prirodni saveti za negu biljaka i borbu protiv štetočina

Uzgoj biljaka može biti izazovan, posebno kada se suočite sa štetočinama ili želite da vaše biljke budu zdrave i bujne. Na sreću, postoje prirodni načini da rešite ove probleme bez upotrebe agresivnih hemikalija. U ovom članku, podelićemo korisne savete za negu biljaka i borbu protiv štetočina koristeći prirodne preparate.

Kopriva kao prirodni insekticid i đubrivo

Kopriva je izuzetno korisna u uzgoju biljaka. Može se koristiti kao prirodni insekticid za uništavanje štetočina u zemlji, poput bubica i crvića. Pored toga, odstajala voda sa koprivom može poslužiti kao odlično đubrivo za biljke. Kada biljku zalijete ovom tečnošću, ona će brzo početi da buja.

Pepeo od cigareta za zaštitu biljaka

Pepeo od cigareta može biti koristan u borbi protiv letećih štetočina. Rastvorite pepeo u vodi i prskajte listove cveća. Ovo će uginuti belu vaš i perut. Takođe, listove biljaka treba redovno prati ovom vodom, bar jednom mesečno, kako bi bili zaštićeni i zdravi.

Pepeo se može posuti i direktno u zemlju, ali treba biti oprezan jer prekomerna upotreba može promeniti pH vrednost zemljišta.

Kora od banane za hranjenje biljaka

Unutrašnja strana kore od banane je odlična hrana za biljke. Listove biljaka poput fikusa ili orhideja možete prebrisati korom od banane kako biste im obezbedili dodatne nutrijente. Kora se može i iseckati pa ubaciti u saksiju, gde će postepeno istrunuti i oslobađati hranljive materije.

Neki se plaše da kora od banane može dovesti do razvoja bakterija ili gljivica, ali ako se redovno prati i kontroliše vlažnost zemlje, ovo ne bi trebalo da bude problem.

Zamija i problemi sa žutilom lišća

Zamija je popularna sobna biljka, ali često se suočava sa problemom žutila lišća. Ako listovi počnu da žute, razlog može biti prekomerno zalivanje ili čak trulež korena uzrokovana crvićima ili crvenim paukem. U tom slučaju, biljku treba presaditi u novu saksiju, prethodno očistiti korenje od truleži i dodati drenažu u vidu kamenčića ili šljunka.

Zamiju treba zalivati umereno – jednom mesečno tokom zime, a svakih 15 dana u proleće i leto. Važno je da u tanjiriću saksije ne stoji voda.

Negovanje anturijuma

Anturijum je prelepa biljka koja zahteva pažljivu negu. Ako je biljka zdrava i lepo izgleda, ne mora se odmah presadivati. Plastičnu saksiju u kojoj se nalazi može se jednostavno ubaciti u veću dekorativnu posudu. Anturijum voli svetlost, ali ne direktno sunce, i treba ga zalivati umereno kako ne bi došlo do truljenja korena.

Zaštita biljaka od mačaka

Mačke mogu oštetiti biljke grebanjem ili čak iskapanjem. Jedan od načina da ih odvratite je posipanje ljutog bibera u saksije. Takođe, mačke ne vole miris citrusa, pa možete postaviti kore od limuna ili narandže oko biljaka. Postoji i biljka Coleus canina čiji miris odbija mačke.

Zaključak

Prirodni preparati poput koprive, pepela od cigareta i kore od banane mogu biti izuzetno korisni u negi biljaka i borbi protiv štetočina. Ključ uspeha leži u pravilnom zalivanju, osiguranju dobre drenaže i praćenju stanja biljaka. Sa ovim savetima, vaše biljke će biti zdrave, bujne i lepe tokom cele godine.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.